BESMELE-i Şerifenin Fazileti

BESMELE-i Şerifenin Fazileti

Her Müslümanin Hayirli işlerin başında ”Bismillahirahmanirrahim” , sonunda da ” Elhamdülillahim” Rabbi’l-a-lemin” demeye dilini alistirmasi lazimdir boylece kalbindeki imanin lezzetini bulur, işledigi hher ne işin hayır ve bereketini görür ( Resullah sellallahü Aleyhi sellem) Efendimiz buyurmuşlardır ki, ‘‘Bismillahirahmanirrahim ile başlanmayan her meşür ve mübah iş bereketsizdir,

‘Besmele ile başlanılan hicbir dua reddolunmaz ” Bir sıkıntıya düştügün zaman ‘‘Bismillahirahmanirrahim‘, vela hazle vela kuvvete illa billah’i-Aliyyi-l-azimde. muhakkak mki allah’ü teala bu da sebebiyle diledigi belaları bertaraf eder,”

”üzerinde besmele-i serife yazılmış olan bir kagıdı besmeleye ve Cenab-i hakk’ın ismine ta’zim ve hürmet ederek kirlenmemesi icin yerden kaldran kimse allahü teala katında ıddıklardan yazılır…’ (Burhanü-l-Müttakin kırk hadis şerhi.) Ebü hüreyre ( radıyallahü Anh ) buyurdular ki bir mü’mine digeri de kafire musallat kılınmış iki şeytan yolda karşılaştilar. Kafirin şeytanı semizdi. saçı başı düzgün ve gösterişli elbiseler giyinmiş idi. Mü’minin şeytanı ise zayifti, saçı başı dagınık, pis ve cığlak bir halde idi. kafirin şeytanı: ” Niçin bu haldesin ? ” diye sordu, öteki Benim musallat oldugum zat birsey yiyecegi zaman besmele ceker ben ac kalirim birsey iceceginde besmele ceker ben susuz kalirim Temizlenip Saçını başını duzeltiginde besmele ceker Ben saşım başım dagınık perişan halde kalırım elbise giyeceginde besmele ceker ben çıplak kalirim. dedi kafırın şeytanı dedi’ki benim musallah oldugum adam ise senin dediklerin hic birini yapmaz bende onun yiyecegine icecegine giyecegine hep ortak olurum ( Mevahibü Lebdüniyye Beycüri)

YORUM YAZ