Peygamber Efendimizin ( S.A.V. ) Fetih Hutbesi

Peygamber Efendimizin  ( S.A.V. ) Fetih Hutbesi

Peygamber Efendimizin ( S.A.V. ) Fetih Hutbesi

Mekke‘nin Fetihinden sonra Kabe-i Muzzama putlardan temizlendi butun halk kabe’nin etrafina toplanmişlardi Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem ) üç kere tekbir getirip Allahü Teala‘ya hamdü senada bulunduktan sonra şöyle bir hutbe okudular.

‘Allah Birdir. Ondan baska ilah yoktur. onun Şeriki (ortağı) ve naziri (benzeri) yoktur. O Allah Teala. va dini yerine getirdi kuluna yardim etti. aleygimize toplananları yanlız başına hezimete uğrattı. Cahiliyeye Ait. bütün gururlkar. bütün kan ve mal davaları. ayaklarımın altındandir. Onların Mahvediyor kaldıramıyorum.

Ey kureyş cemaatil Allahü Teala hazretlerı cahiliyet gururlarını. gecmisler ile gururlanmayı sizden uzaklaştırmıl vs kaldırmıştır. Bütün insanlar Adem’dendir Adem da topraktandır. Nitekim Allahü Teala buyuyor’ki -mealen-;Ey insanlar Biz sizi, Bir erkekle bir dişiden yarattik Sizi muhtelif milletlere, kabilelere ayırdık. Ta ki tanışsanız diye Allah’ın nazarında en ekreminiz en serefiniz, Allah‘tan en çok korkanınızdır, Allah, herseyi hakkıyla bilir her seyden haberdardir.’ ( Hucurat Suresi ayet 13 ) Muhakkak Allah ve Reasülü, insanı Sarhoş eden şeyşeri haram kılmıştır. ” Peygamberimiz Muhammed Mustafa ( sallallahü aleyhi ve sellam ) , bu hutbesiyle Allah‘ın Birligini, Hak dinin esaslarını insanlar arasinda denklik ve mü’inler arasinda kardeslik oldugunu ilan etti bu hutbesinde sonra ” ey kureyş cemaati ey Mekkeliler Ne dersiniz ? Simdi hakkınızda benşm ne yapcagimi sanarsiniz? benden beklersiniz ? Diye sordu Butun Kureyş resileri, korkularından önlerine Bakıyorlardı ” Biz senden hayır ve iyilik bekleriz Sen Kerem ve iyilik Sahibi Bir kardeşssin. Kerem Sahini, bir kardeş oğlusun.” dediler Resül-i Ekrem (salllallahü aleyhisselam’ın kardeslerine dedigi gibi olucaktır. Yusuf aleyhisselam’ın kardeşkerine dedigi gibi ben de size: Bugun hicbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah size mağfiret etsin. o merhamet edenler en merhametlisidir. ( Yusuf Suresi ayet 92 ) diyorum. Hepiniziaddettim buyurdu ve kureyş hakkında umumi bir af ilan etti. (Siyer-i Nebi- Muhtasar islam Tarihi- Fazilet Neşiyat)

YORUM YAZ