Sohbet Adabı

yorum yok
13 okuma
13 Nisan, 2018
Sohbet adabı

Sohbet Adabı

Sohbet kelimesinin sözlükteki anlamı, karşılıklı konuşmak demektir. Ancak bu kelime dini açıdan da bir önem arz etmektedir. Normal iki insanın karşılıklı konuşmasına da sohbet denir, bir topluluğun normal konuşmalarına da ve dini bir konunun toplulukta konuşulmasına da sohbet denir. Aslına bakarsak sohbet, birlikte olmak toplanmak demektir. Arkadaşlık, dostluktur. Bir bakıma sohbet kalplerin birleşmesi, kalplerin iletişime geçmesidir.

Sohbet için bir araya gelen topluluktaki insanlar; öylesine toplanmış, genel geçer konuları görüşecek dengesiz insanlar değillerdir. Dediğimiz gibi, karşılıklı konuşmaya da sohbet deniliyor. İnsanların normal olarak konuştuğu sohbet ile konumuz olan sohbet karıştırılmamalıdır. Bizim konumuz olan sohbet, Allah rızası için yapılan hayır konuşmaları konuşulan dini bir sohbet olup, güncel konuları muhabbetten uzak tutan bir sohbettir.

Kur’an-ı Kerim’de, Allah Resulü Efendimiz sav. ın cemaatine, bir gaye etrafında toplanıp sohbet edenler manasına gelen “Ashab” kelimesiyle hitap edilmiş, Efendimiz s.a.v. de kendisini görüp, sohbetine katılan müminlere “ashabım” demiştir. Hz. Peygamber sav. Efendimiz, mübarek hali, sözleri ve nazarlarıyla ashabını etkilemiş, onları sohbetle yetiştirmiştir. Kısa bir süre Onun sohbetinde bulunmak, senelerce seyr u sülukla elde edilemeyecek mertebelere ulaşmaya vesile olmuştur. Efendimiz s.a.v.’den feyiz almak isteyen Sufle Ashabı, gece gündüz Mescid-i Nebevî’de kalmışlardır.

İşte konumuz olan sohbet böyle bir sohbettir. Sohbet ile vaaz karıştırılmamalıdır. İkisi farklı şeyler olup, birbirleri ile benzerlikleri olsa da kıyaslanmamalıdır. Sohbet bir nevi eğitimdir. Bir konuyu karşılıklı konuşarak öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde bir konu üzerinde tartışarak o konuda bireyler bilgi sahibi olurlar. Ancak vaaz tek bir kişinin dini bilgiler sunduğu, ayetleri örnekleyerek nasihatler verdiği bir konuşmadır. Genellikle Cuma namazlarında, bayram namazlarında bu tür konuşmaları Cami imamlarından dinleriz. Hiç camiye gitmeye bir birey dahi, illa ki cuma, bayram namazlarında bulunmuş vaazları dinlemiştir.

Dini Sohbetleri konuşurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Mesela, dini bir konuda hiç bir bilginiz yokken yorumlayamazsınız. Öyle ki sohbet eden toplulukta konuyla alakalı din bilgisi olan bir bireyin bulunmasında fayda vardır. Rastgele kulakdan dolma bilgileri sohbet ortamında duymanız imkansızdır diyemeyiz, ancak bu konunun doğrusunu söyleyecek bir birey kesinlikle bulunmalıdır.

Peygamberimiz sav. “İnsan nasıl yaşıyorsa öyle ölür ve nasıl ölürse öyle dirilir” buyurmuşlardır. (Münavi, Feyzü’l-Kadir, 5: 663.) İbadet ve itaat üzere yaşayan ibadet ve itaat üzere ölür. Atalarımız “Su destisi su yolunda kırılır” demişlerdir. Sohbetlere devam eden, burada öğrendiklerini dostları ve ailesi ile paylaşan insanlar da dostları ile beraber yaşar ve güzel bir şekilde Allah’ın huzuruna vasıl olurlar.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Sohbet Odaları

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Miraç

Miraç Kandili Hangi Gün? Miraç Nedir? Miraç kelime manasına bakıldığı ...

Miraç Kandili - Dini Sohbet, İslami Sohbet Odaları

Miraç Kandili Ne Zaman? Kandil Duaları Duaların kabul olduğu özel gecelerden ...

islami sohbetin faydalari saymakla bitmez arkadaslar ülkemiz müslüman bir ülke ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?