Turkiyenin En Kaliteli SOHBET Platformuna Hosgeldiniz.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Bakan Avcı, Karne Dağıtım Törenine Katıldı


Bakan Avcı, Karne Dağıtım Törenine Katıldı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı birinci dönem karne dağıtım törenine katılarak öğrencilere karnelerini verdi.

Bakan Avcı, Karne Dağıtım Törenine Katıldı

indir

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı birinci dönem karne dağıtım törenine katıladı. İstanbul Beykoz´daki Güzelcehisar İlkokulu´nda gerçekleşen törende konuşan Bakan Avcı, Diyarbakır´ın Bağlar ilçesindeki Çelebi Eser Ortaokulu´nda karne dağıtımı sırasında meydana gelen patlamayla ilişkin olarak; olayın siyasi, kültürel, ideolojik herhangi bir gerekçesi olamayacağını dile getirerek, şunları söyledi: “Bu tam bir vahşet. Bu, tek örnek de değil. Daha önce pek çok okulumuza benzer saldırılar yapıldı ve biz zaten bu nedenle özellikle Cizre ve Silopi´deki okullarımızı tatil edip, öğretmenlerimizi hizmet içi eğitime alırken, istihbarat birimlerimiz bu tür saldırıların yapılabileceğine dair ön bilgiler verdikleri için bunu yapmıştık. Öncelikle bütün çocuklarımıza, o okuldaki öğrencilerimize, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza ´geçmiş olsun´ diyorum. Sadece bu olayı değil, bugüne kadar gerçekleşen terör eylemlerinin hepsini şiddetle kınıyoruz. Eğitim bunun için de gerekli.”

Bakan Avcı, 30-31 Aralık 2015´te ve 1 Ocak´ta Millî Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin, bölgenin 15 ilinden il ve ilçe millî eğitim müdürlerini Van´da topladıklarını, bölgedeki okulların durumunu teker teker gözden geçirdiklerini, alınması gereken tedbirler konusunda çalışmalar yapıldığını anlatarak, “Özellikle sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre ve Silopi´deki öğrencilerimiz ve öncelikle de 8. ve 12. sınıftaki öğrencilerimiz bu yarıyıl tatilinde ya bulundukları ilde veya komşu illerde, altyapısı müsait olan yani pansiyonu olan okullarda misafir edilerek yoğun bir telafi eğitiminden geçirilecekler, kendi öğretmenleriyle yapacaklar. Onlar bu sömestr tatilinde biraz çalışacaklar” diye konuştu.

15 gün boyunca yoğun telafi eğitimi

Sınava girecek öğrencilerin hafta sonlarında da yoğunlaştırılmış takviye kurslarına devam edeceklerine değinen Bakan Avcı, “8. ve 12. sınıflara öncelik vermemizin sebebi de o zaten. Öncelikle onlar pansiyonlu okullarımızda öğretmenlerimiz nezaretinde 15 gün boyunca yoğun bir telafi eğitiminde olacaklar. Ayrıca onunla da kalmayacağız, ikinci yarıyıl başladıktan sonra da hafta sonlarında yine aynı şekilde yoğunlaştırılmış takviye dersleri devam edecek” dedi.

Bakan Avcı, sömestr tatilinin ilan edilen şekilde 15 gün olarak gerçekleştirileceğini ifade ederek, yaz tatilinin de daha önce ilan edildiğini hatırlattı.

“YGS sınav başvuruları 20 Ocak´ta sona erdi ancak sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde bunlar yapılamadı. Bununla ilgili bir tedbiriniz var mı?” sorusunu Bakan Avcı, “Bugün ÖSYM Yönetim Kurulu toplanıyor. YGS başvurularının başladığı gün itibarıyla sokağa çıkma yasağı olan yerleşim birimlerindeki öğrencilerimiz veya üniversite sınavına müracaat edecek olan yurttaşlarımız veya kamu görevlilerimiz, oralarda görev yapan kamu görevlilerimiz, emniyet mensubu olabilir, kamu kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımız olabilir, onlar için özel bir düzenleme yapmak üzere ÖSYM Yönetim Kurulu bugün toplanıyor. Zannediyorum akşama ilan ederler alınacak tedbirleri. Onları mağdur etmeyecek şekilde bir düzenleme yapacaklar inşallah” şeklinde yanıtladı.

Yarıyıl tatilinde kitap okuma tavsiyesi

Okulda 1´inci sınıf öğrencilerine ilk karnelerini veren Bakan Avcı, sınıf öğretmeninin öğrencilerin karnelerine yazdığı manilerin bazılarını okudu. Bakan Avcı, öğrencilere satranç seti ile boyama kitabı ve boya kalemlerinden oluşan boyama seti hediye etti.

Karne dağıtımının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Avcı, “Daha önce açıkladığımız gibi çocuklarımız bu yarıyıl tatilinde ödev yapmayacaklar, istedikleri kitapları okuyacaklar. Tabii ki öğretmenlerimizin onlara tavsiye ettiği kitaplar vardır, onları okuyabilirler, okuyacaklar ama bu bir zorunluluk ve ödev psikolojisiyle yapılmayacak. Bu arada gezecekler, sinemaya, imkân olan yerlerde tiyatroya, maça gidecekler, kar yağdığı zaman kartopu oynayacaklar. İnşallah dinlenecekler, ikinci döneme dinlenmiş, okullarını, öğretmenlerini, arkadaşlarını özlemiş olarak okullarına dönecekler” diye konuştu.

“Düşük notlardan ötürü karamsarlığa gerek yok”

Bakan Avcı, velilere ise şu uyarılarda bulundu: “Bu karneler çocuklarımızın bu sömestrde çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapıyor, ama bu her şeyin sonu demek değil. Dolayısıyla bazı öğrencilerimizin karnelerinde velilerimizin veya kendilerinin beklemediği notlar olabilir, düşük bulabilirler, kendilerini biraz daha çalışmaya teşvik etmek için bu tür notlar verilmiş olabilir. Bu notlardan ötürü karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Velilerimizin de bu tür düşük notları olduğu için öğrencilerimizi üzmemelerini, kırmamalarını, tam tersine onları teşvik, teselli karışımıyla ikinci yarıyıla hazırlamalarını bekliyoruz.”

Bakan Avcı, çocukların ve öğretmenlerin yarıyıl tatilinde dinlenmesini isteyerek, “İkinci yarıyıla bütün Türkiye´de inşallah, Silopi ve Cizre de dahil olmak üzere bütün Türkiye´deki okullarımızda her şeye rağmen okulla, öğretmenle çocuklarımızın arasına giren kötü niyetli örgütlere, kişilere rağmen çocuklarımız okullarına dönecekler, öğretmenlerimiz okullarıyla, öğrencileriyle tekrar buluşacaklar. İnşallah başarılı bir yarıyılı da birlikte idrak edeceğiz” dedi.

Bakan Avcı, yarıyıl tatilinin bütün öğrencilere, öğretmenlere, eğitim çalışanlarına, velilere hayırlı, uğurlu olmasını diledi.Bir cevap bırakın.